Uçakta Görülen Fare Seferi İptal Ettirdi

İsveç’in başkenti Stockholm’den, Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago kentine gitmek üzere havalanan uçakta bulunan fare uçuşun iptal edilmesine neden oldu.

SAS Havayollarını’nın Airbus 330 tipi uçağındaki fare paniğe yol açtı. Stockholm – Chicago seferi yapacak olan uçak yolcu alımına hazırlanıyordu. Yolcular henüz kabine girmeden koltukların arasında dolaşan bir fare yetkilileri alarma geçirdi. Kurulan tuzaklara ve kapanlara rağmen yakalanamayan fare, hava yolu çalışanlarını zora soktu.

Fare için harcanan saatlerin ardından şirket uzun süren çabalara rağmen, uçak içindeki farenin yakalanamadığını bildirdi. Farenin sadece yolcuları rahatsız etme ötesinde, uçağın kablo gibi önemli tesisatına verebileceği zarar nedeniyle bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu belirtti.

Sefer iptal edildi

Uzun uğraşlar sonucu yakalanamayan farenin ardından, şirket uçuşu iptal etme kararı aldı. Bu kararda yolcuları sağlığı kadar, uçuş güvenliğinin de etkisi olduğu belirtildi. Bu karar ile birlikte havalimanında 250 kadar yolcu mahsur kaldı. Şirket başka bir uçakla yolcuların Chicago’ya taşınması için gerekli çalışmaların da başlatıldığını kamuoyuna bildirdi.

İlk değil

Fareler oluşturduğu güvenlik sorunu nedeniyle daha öncelerde de uçuşların iptal edilmesine sebep olmuştu. 2009 yılında Amerikan Delta Havayolları’na ait iki uçak, fareler sebebi ile New York – Londra uçuşlarını başlatamamıştı.