Jel İlaçlama, Hamam Böceği İlaçlamasında Kesin Çözüm Müdür?

Daha öncelerde de bahsettiğimiz gibi hamam böceği ve diğer zararlılar sağlığımızı ciddi şekilde tehdit ederler. Hastalıkları doğrudan veya dolaylı olarak bulaştırabildiği gibi fobi yaratarak da bize zarar verebilirler. İlaçlama sektörünü uygulamalarının önemli bir kısmını oluşturan hamam böceği mücadeleleri çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanır. Amatör ilaçlama operatörlerinin başarısızlığı bir yana, çokça zaman profesyonellerin de bu konuda başarısız oldukları görülmüştür.

Hamam böcekleri mücadelesinde, ilaçlama operatörünün becerisinden mücadele ortamının yüzey koşullarına, kullanılan kimyasalın çeşidinden sıcaklık ve nem gibi dış faktörlere kadar birçok parametre etkilidir. Ancak her ne kadar çevresel ve kişisel faktörler bu durumu dengelerinde önemli bir etmen olsa da kullanılan kimyasal –yani ilaç- ilaçlamanın kalitesini doğrudan belirler.

Hamam böceği ilaçlaması sıra dışı uygulamaların dışında genel olarak spreyleme ve jel ilaçlama olarak yapılır. İşin ehli tarafından kullanıldığında büyük başarı oranı yakalayan jel ilaçlara biraz daha yakında bakalım:

  • Hedef canlı için özel üretilmiştir: Jel ilaçlar sprey ilaçların aksine genel uygulamadan uzak sadece hedef canlı için üretilmiştir. Piyasada şimdilik karınca ve hamam böcekleri için gördüğümüz bu ilaçlar, bulundurdukları ekten madde ile bir birlikte, hedef canlıları kendilerine çekmek için özel tamamlayıcı barındırırlar. Bu sebeple mücadele edilen canlı açısından sonuca giden bir ilaç türüdür.
  • Kokusuzdur: Jel ilaçlar kokusuzdur. Uygulama yapıldığında insan veya evcil hayvanları etkileyebilecek her hangi bir koku bırakmazlar.
  • Leke bırakmaz: Jel formülasyonundaki ilaçlar bırakıldıkları noktada leke bırakmazlar, kolayca silinebilirler.
  • Hazırlık gerektirmez: Jel ilaçlama yapmadan önce herhangi bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur. Hemen uygulamaya koyulabilirsiniz.
  • Kullanıma hazırdır: Jel ilaçlar kullanıma hazırdır. Bir karışım yapmadan direkt uygulamaya geçebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen özellikler genel olarak jel ilaçların geleneksel ilaçlara karşı üstünlükleridir. Ancak her sistem gibi avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Dezavantajlarından birkaçı:

  • Maliyeti yüksektir: Belki de jel ilaçlar için en büyük dezavantaj yüksek maliyetleridir. Ağırlık bazına göre sprey ilaçlara göre neredeyse 20 kat pahalıdır.
  • Yalnızca belirli türe karşı etkilidir: Jel ilaçlar yalnızca bir tür için etkilidir. Genel bir ilaçlama yaptığınızda (sprey) birçok haşereden korunmanız olası iken, jel ilaçlamalarda yalnızca bir türden korunmuş olursunuz.
  • Bilgi, beceri ve deneyim gerektirir: Jel ilaçları uygulayabilmek için belirli donanıma sahip olmanız gerekmektedir. Jelin uygulanacağı nokta, uygulama dozajı ve ilaçlama etkinliğinin artması için yeterli bilgi, beceri ve deneyime sahip olmanız gerekmektedir.

Dolayısıyla, jel ilaçlama hamam böcekleri, karınca gibi hedef canlılar üzerinde muhakkak etkilidir. Ancak bu etkinliğin sağlanabilmesi uygulamayı yapan kişiye bağlıdır. İlaçlama operatörünün yeterli donanıma sahip olduğu durumlarda sağlıklı, ekonomik ve çilesiz bir şekilde böceklerden kurtulmak mümkünken, aksi durumdaki operatörlerde çözüm gittikçe maliyetli bir hal alır.

Her zaman yapılan işlemlerin, sadece basit bir kimyasal işlem olduğunu unutmayın. Başarılı kimyasal madde kadar becerikli uygulayıcı da çözüm için vazgeçilmez bir nokta. Jel ilaçların daraltılmış hedeflerde başarı tartışılmazdır. Ancak ilaçlamanın genel anlamıyla bir entegre mücadele olduğu unutulmamalıdır.