Bize Ulaşın: 0 (232) 220 00 70 - bilgi@pestizmir.com.tr

Diptera takımına ait olan sineklerin 150 familya içerisinde yaklaşık 150 bin türü bulunmaktadır. Tam başkalaşım geçiren sinekler, larva dönemi geçirirler. Türkiye’de mücadelesi yapılan türler su kaynaklarına yakın olurlar. Yoğun olarak 10 kadar türü ile mücadele edilir. Sinekler bazı önemli hastalıkların taşıyıcısıdırlar.

Karasinek

Bir diğer ismi de ev sineğidir. Latince musca domestica olarak adlandırılırlar. Diptera takımı aittirler ve boyları 5-8 mm ortalamasındadır. Gri-siyah arası bir renge sahiptirler.

Genellikle çöplükler, gübrelikler gibi organik atıkların yoğun olarak biriktiği yerlerde ürerler. İlkbahardan sonbahar dönemine kadar görülürler. Yüksek sıcaklıklarda ergine geçiş dönemleri 10 güne kadar düşebilir. Karasinekler sıcak ve nemli yerleri tercih ederler.  Sayısız hastalığın vektörü olabilirler. Temas ederek insanları rahatsız ederler, ayrıca görülmeleri fobi yaratabilir. Uçabildiklerinden ve çok çabuk üreyebildiklerinden klasik ilaçlama metoduyla yok edilmeleri güçtür. Profesyonel yardım gerektirir. İlaçlamanın yanı sıra kontrol ekipmanları ile de desteklenmelidir (ekipman sayfasına link).

Sivrsinek

Anofel olarak da adlandırılırlar. Latince ismi anapheles spp.’dir. Diptera takımındandırlar. Erginleri 14-15 mm boyundadır. Gri beyaz arası bir renge sahiptirler.

Su alanlarını üremek için tercih eden sivrisinekler, durgun sularda, süs havuzlarında, çimlerdeki su birikintilerin de hatta saksılar da yaşayabilirler. Zika virüsü, Sıtma dahil sayısız hastalığın vektörüdürler. Türkiye’de hala bazı bölgelerde sivrisinek kaynaklı sıtma virüsüne rastlanılmaktadır. Bu nedenle sivrisinek ilaçlaması ciddi önem taşır. Geceleri aktif olan sivrisinekler, yaşam kalitesini düşürerek de zarar verebilirler.

Diğer Sinekler

Karasinek ve sivrisinek dışında rögar sinekleri ve mantar sinekleri de ilaçlama sektöründe mücadele edilen önemli böceklerdendir. Sivrisinek ve karasinek gibi sıcak ve nemli ortamları tercih ederler. Özellikle bahar ve yaz aylarında aktiviteleri görülür. Mücadelesi için teknik bilgi ve tecrübe gereklidir.

Siz de evinizde veya işletmenizde sinek aktivitesinden şikayetçiyseniz bizimle iletişime geçin. Pest İzmir kendine özgü teknik, bilgi ve becerileri ile sinek  ilaçlaması ile sorununuzun üstesinden gelecektir.

0 (232) 220 00 70

Back to Top