Bize Ulaşın: 0 (232) 220 00 70 - bilgi@pestizmir.com.tr

Hamam Böcekleri.

Blattodea

Ülkemizde en sık karşılaşılan haşere türüdür. Dünya çapında yaklaşık 4000 türü vardır. Anavatanı Afrika olan hamam böcekleri, dünyanın hemen her yerinde bulunurlar. Türkiye’de ise 3-4 türü yoğun olarak gözlemlenir.  Hamam böceğinin yaklaşık 30 türünün insanlar ile yakın ilişkisi vardır. Bu tür canlılar, “peridomestik canlılar” olarak anılırlar. Hamam böcekleri geceleri aktif olan, genellikle bir grup halinde yaşayan zararlılardır. Belirli bir yuvaları olmamasına rağmen, küçük noktalarda yuvalanmış şekilde yaşarlar. İnsanların yakından tanıdığı bu böcekler, birçok hastalığın taşıyıcısı konumundadır.

Alman Hamam Böceği

Halk arasında kakalak, kalorifer böceği olarak da adlandırılırlar. Latince ismi blatella germenica’dır ve blattodea takımına aittirler. Erginlerinin boyları 13-15 mm’dir. Kızıl kahverengi sarı arası bir renge sahiptirler.

Alman hamam böcekleri yılın her dönemi gözükürler. Ancak sonbahardan kışa geçiş dönemlerinde aktivite görülme oranları ciddi şekilde artar. İşletmelerde hemen her yerde görülebilirler. Genellikle sıcak ve nemli bölgeleri tercih ederler. Evlerde ise mutfaklarda, nadiren banyolarda görülür. Alman hamam böceklerinin çok çabuk üreyebilmelerinden ve birçok ortama uyum sağlayabilmelerinden mücadelesi zordur. Yanlış kimyasal kullanımı sorunun daha da artmasına sebep olabilir. Profesyonel mücadele kaçınılmazdır.

Amerikan Hamam Böceği

Halk arasındaki yaygın adı karafatmadır. Latincede periplaneta americana olarak anılırlar. Blattodea takımında yer alırlar. Amerikan hamam böceklerinin erginleri 30-40 mm boyundadır. Bu böcekler sarı kahverengi arası bir renge sahiptirler.

Amerikan hamam böcekleri yılın 12 ayı görülebilirler. Ancak bahar ve yaz aylarında aktivitelerinde ciddi bir artış olur. İşletmelerde zemin ve eksi katlarda, evlerde ve apartmanlarda karanlık bölgelerde görülür. Kanalizasyonlardan ve atık su birikintilerinden yaşam alanlarımıza ulaşırlar. Amerikan hamam böcekleri taşıdıkları hastalıklar nedeniyle riskli canlılardır. Sıcak ve nemli bölgeleri tercih ederler. İstilaları bir anda gerçekleşebilir. Düzeltici ilaçlama hizmetlerinin yanı sıra, koruyucu hizmet de gerekebilir.

Şark Hamam Böceği

Halk arasında karafatma olarak bilinir. Çoğu kez “halk arasındaki isimlendirme” nedeniyle Amerikan hamam böceği ile karıştırılır. Oysaki görünüşleri birbirleri tamamen farklıdır. Şark hamam böceği, alman ve amerikan hamam böceği gibi blattodea takımına aittir. Latince ismi blatta orientalis’tir. Erginleri ortalama 20-30 cm boyundadır. Şark hamam böcekleri siyah kahverengi arası bir renktedirler.

Yılın her döneminde aktiviteleri görülebilir. Ancak yaz aylarında popülasyonlarında artış yaşanır. Binaların etrafındaki çatlaklarda, karanlık ve loş noktalarda yaşarlar. İşletmelerde depolarda suya yakın bölgelerde sık görülürler. Apartman ve evlerde balkonlarda, apartman boşluklarında sık görülürler. Yanlış kimyasal kullanımı istilanın fazlaca artmasına ve zararlıların bağışıklık kazanmasına neden olabilir.

Siz de hamam böceği sorunundan kurtulmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.
Pest İzmir, hamam böceği ilaçlaması ile sorunuzun üstesinden gelecektir.

0 (232) 220 00 70

Back to Top