Bize Ulaşın: 0 (232) 220 00 70 - bilgi@pestizmir.com.tr

Türkiye’de en sık karşılaşılan memeli zararlı türüdür. Dünyanın farklı yerlerinde farklı türleri görülen bu kemirici hayvanların Orta Doğu kökenli olduğu düşünülmektedir. Fareler yüzme ve tırmanma becerilerine sahiptir. Bu sebeple her ortamda bulunmaları olasıdır. Yeryüzünde yaklaşık 2500 türü vardır. Fareler, insanoğlunun yiyecekleri depoladığından bu yana zararlısı olmuştur. Yiyeceklere, yapılara ve diğer ürünlere fiziki olarak zarar verirler. Yüksek kemirici özelliği nedeniyle verdikleri zararlar ciddi boyutlara ulaşır. Ayrıca çok ciddi hastalıkların taşıyıcısıdırlar. Türkiye’de ise 3-4 türü en çok karşılaşılan zararlılardandır.

Ev Faresi

Ev faresi, halk arasında fındık faresi ismi ile de anılır. Rodentia takımına dahildir ve latince mus musculus, mus domesticus isimleri ile anılırlar. Erginlerinin boyarı 7-10 cm arasındadır. Ev fareleri gri kahverengi arası bir renge sahiptir.

Ev faresi en sık karşılaşılan kemirgen türlerinden biridir. Evlerde ve işletmelerde her yerde görülmeleri mümkündür. Yiyecek maddelerine, ambalajlı ürünlere zarar verirler. Ayrıca insanlar üzerinde fobi yaratarak da etkili olabilirler. 6 mm genişliğine kadar dar alanlardan geçebilirler. Yılın hemen her dönemi görülmeleri mümkündür. Geceleri aktif olurlar. Birçok hastalığı insanlara taşıyabilirler.

Çatı Sıçanı

Çatı sıçanı, halk arasında kara sıçanı ya da gemi sıçanı olarak da bilinir. Rodentia takımındandır. Latince ismi rattus rattus olan çatı sıçanın boyları, erginlerde 18-25 cm arasındadır. Gri siyah arası bir renge sahiptirler.

Yılın her dönemi aktiviteleri görülür. Çatılarda, tavan aralarında ve yüksek duvarların üstünde yaşarlar. Çok iyi bir tırmanıcıdırlar. Kemirerek ciddi zararlar verirler. Tarımsal alanlarda ve bahçelerde ağaç üstünde de görülebilirler. Geçebileceği minimum alan çapı 12 mm’dir. Yiyecek bulmak için bir gecede 100 metreye kadar yol kat edebilirler. Yiyecek olarak sert meyveleri tercih ederler. Sebze ve tahıllar da yiyecek seçimleri arasındadır. Diğer sıçanlar gibi geceleri aktif olurlar, yani nöktürnal canlılardır. Fobi yaratarak, fiziksel hasar vererek ve hastalık taşıyarak zarar verirler.

Norveç Sıçanı

Norveç sıçanı, halk arasında lağım sıçanı, lağım faresi, göçmen sıçanı olarak da bilinir. Rodentia takımına aittir. Latince ismi rattus norvegicus’tur. Erginlerinin boyu ortalama 22-25 cm’dir, ancak kuyruk dahil olduğunda boyları 40-45 cm’ye çıkmaktadır.

Mücadelesi en zor fare/sıçan türlerindendir.  Genellikle rögar ve atık su kaynaklı olan bu canlılar, yüzme, tırmanma, öğrenme becerileri gibi özellikleri sayesinde hemen her bölgeye ulaşabilecek kapasitededirler. Yılın hemen her dönemi aktif olurlar. Hem etçil hem de otçuldurlar. Depolanmış yiyecekler, ambalajlı ürünler ve kemirilecek tüm malzemelere zarar verebilirler. Gebelik dönemlerinde saldırgan oluşları sebebiyle insanlar üzerinde fiziki zararlara neden olabilirler. Ayrıca diğer fare ve sıçanlar gibi fobi yaratarak ve hastalık taşıyarak da zararlı olabilirler.

Tarla Faresi

Halk arasında tarla sıçanı, bayağı tarla sıçanı olarak da bilinen tarla faresi diğer kemiriciler gibi rodentia takımına aittir. Latince isimleri microtus arvalis, microtus anatolicus, ve microtus adrestis’tir. Boyları 10-12 cm arasındadır. Kuyruk boyları ise 3-4 cm boyundadır.

Genelde toprağa bağlı ve toprak çevresinde yaşarlar. Yılın her döneminde görülür. Toprakta altında açtıkları galerilerde yaşarlar. Topladıkları yiyecekleri burada depolarlar. Tarla fareleri ağaç ve sebze köklerini, tohumları, yeşil bitkileri ve meyveleri tercih ederler. Ayrıca ağaç kabukları gibi sert bitki bölümlerini kemirdikleri de görülür. Bu fareler depolanmış gıdalara istila yoluyla, bulaşma yoluyla zarar verebilirler.

Siz de çiftliğinizde, deponuzda, seranızda veya konutunuzda fare/sıçan aktivitesi görüyorsanız bizimle iletişime geçin. Pest İzmir, deneyimli personeli ve kendine özgü teknikleri ve fare/sıçan ilaçlaması ile sorununuzun üstesinden gelecektir.

0 (232) 220 00 70

Back to Top