Evde Fare Olduğunu Anlamanın Yolları

Haşereler bulunduğumuz ortamlarda bizi sık sık ziyaret ederler. Fareler, böcekler ve diğer zararlılar hemen her ortamda karşımıza çıkabilirler. Kimilerini görmek bizi biraz ürkütebilir. Bunların başında ise fare ve sıçan gelir. Fareler ve sıçanlar bulunduğu ortamlarda insanlar tarafından tahammül edilemeyecek kadar korku yaratırlar.

Kemirgenler, bazen varlıklarını kanıtlarcasına ortamlarda rahat hareket edebilirler. Bulunan ortamlardaki varlığı şüpheye yer bırakmaz. Ancak kimi zamanlarda farelerin veya sıçanların varlığı şüphe konusudur. Herhangi bir aktivitenin olup olmadığından, kemirgenin yanı başımızda durup durmadığından emin olamayız.

Fakat, fareler her ne kadar gözle görülmeyerek varlıklarını sürdürseler de, mutlaka arkalarında biz iz bırakırlar. Farelerin bıraktığı izlerin bazıları şunlardır:

Kemirilmiş gıda: Fareler veya sıçanlar bazı gıdalara oldukça düşkündür. Özellikle peynir sevgileri çok kez karikatürize edilmiştir. Bunun yanı sıra diğer hayvansal gıdalardan sucuk, salam, sosis vb et ürünleri, diğer süt ürünleri, tahıl bazlı yiyeceklerden ekmek, makarna, kek vb yiyecekler, yağlı tohumlu yiyeceklerden fındık, ceviz vb ürünler, ayrıca çikolata gibi diğer ürünler de kemirgenlerin sevdikleri yiyeceklerdendir. Mutfağınızda bu ürünlerin kemirildiğini gördüyseniz fare varlığından şüphelenmeniz mümkün.

Kemirilmiş ambalaj: Yukarıda sayılan yiyeceklere ulaşma konusunda fareler ve sıçanlar bazı engelleri aşmak isteyebileceklerdir. Bu yollardan biri de ambalajlı ürünlerin içeriğine ulaşmaktır. Bu sebeple yiyecekleri kemirmemiş olsalar dahi ambalajlarını kemirme, bir fare aktivitesi olarak yorumlanabilir.

Diğer kemirilmiş malzemeler: Farelerin ve sıçanların anatomisi gereği kemirme işlevi gören ön dişleri, sürekli olarak uzama eğilimindedir. Sırf bu yüzden beslenme haricinde bile kemirme işlemine devam edebilirler. Etrafta gıda ile anlamlandıramadığınız ahşap, kağıt, plastik kemirilmeleri bir fare ile yaşadığınızın göstergesi olabilir.

Dışkı: Yukarıda verilen örnekler fare ile ilgili olabileceği gibi tamamen tesadüf eseri başka nedenler ile de karıştırılabilir. Ancak dışkı yoluyla yapılacak tespitler bir fare varlığının kesin kanıtıdır. Pprofesyoneller bu yolla fare varlığını ortaya koyabilirler. Amatör kullanıcılar bu konuda başarısız olabilir. Ancak yine de fareler için “siyah veya kahverengi susam büyülüğünde hilal şeklinde pislikler” sıçanlar için ise “siyah çekirdek büyüklüğünde hilal şeklinde pislikler” bir kemirgen aktivitesi olduğunun kanıtıdır.

Ayak izleri: Çok nadir olarak gözükse de, tozlu ortamlarda farelerin ayak izine rastlamak mümkündür. Eğer tozlu ortamlarda üçgen şeklinde bir ayak izine rastladıysanız bir fare aktivitesinden bahsetmek olasıdır.