Böcek İlaçlaması Ne Zaman Yapılmalıdır?

Yaşam alanlarımıza konuk olan davetsiz misafirler için dönem dönem ilaçlama yapılması kaçınılmazdır. Yaygın kanı böcek ilaçlamalarının ilk bahar ve yaz yazlarında yapılması gerektiği yönündedir. Bazı türler için bu dönemde ilaçlama uygun olabilir. Ancak her zararlı böcek/fare için uygun ilaçlama zamanının bu olduğu düşünülemez.

İlk bahar aylarında sıcaklıkların yükselmesi ile böceklerin genel aktivitesinde bir artış olur. Bu artış genellikle halk sağlığı için zararsız türler için geçerlidir. Bu türler halk arasında “börtü böcek” olarak adlandırılan doğanın sıcaklık artışına karşı verdiği bir cevap olarak nitelendirilebilir. Fakat ‘zararlı türlerin artışı ilk bahar aylarında olmaz’ anlamına gelmemelidir. Elbetteki bazı zararlı türlerin aktivite artışı sıcaklığa bağlı olup, ilk bahar aylarında gerçekleşebilir.

Sonbahar ilaçlamaları atlanmamalıdır.

Yaygın yanlışlardan biri, sonbahar aylarında ilaçlamanın doğru olmadığı olduğu düşüncesidir. Özellikle bazı hamam böceği türleri (Alman hamam böceği, kahverengi çizgili hamam böceği vb.) ve kemirgenler (fare, sıçan vb.) tam da bu zamanda aktif hale geçerler.

Nispeten daha ılık ve nemli ortamları tercih eden bu türlerin sonbahar ve kış aylarında evlerimizde, iş yerlerimizde daha fazla zaman geçireceği aşikardır. Bu sebeple hava sıcaklıkları sonbahar düzeyine inmeden ilaçlamanızı yaptırmanız gerekir.

Siz de evinizi, iş yerinizi ilaçlatmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.
Pest İzmir, sonbahar/kış ilaçlaması ile sorununuzun üstesinden gelecektir.

0 (232) 220 00 70