Haşere Kontrol Yönetiminde Biyolojik Mücadele Yöntemleri Artıyor

Haşere kontrol yönetimi Türkiye’de olduğu gibi birçok ülkede gelişim gösteriyor. 19. yüzyılda tarım alanında başlayan 20. yüzyılda kentsel yaşama da dahil olan kimyasal mücadele, gerek yanlış kullanım gerekse zararlıların kazandığı bağışıklık ve direnç nedeniyle etkisini yavaş yavaş kaybediyor. Bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler kimyasal mücadeleye pozitif etkide bulunsa da yanlış kullanım teknikleri nedeniyle yan etkileri insan sağlığını riske atabiliyor.

Antik Mısır’da evcilleştirilen kedilerin kemirgen mücadelesinde kullanıldığını sık sık belirtmiştik. Günümüzde bazı kedi türlerinin kemirgenlere karşı hassas olduğu bilinmekte. Ancak İngilizler kedilerin bu özelliklerini profesyonel olarak kullanmaya başladı.

İlk olarak İngiltere Dış İşleri Bakanlığı’nın fare ile mücadele için Palmerston adlı kediyi kadroya alarak basının ve kamuoyunun ilgisini çekmeyi başardı. BCC’nin haberine göre İngiltere Hükümeti’ne ait binaların çok eski ve fare açısından aktivite taşıdığı için bu yönetimin kullanıldığını belirten yetkililer, “Palmerston, Diplomatik Hizmetler’in en yeni üyesi. Dışişleri Bakanlığı’nın Avcı Kedi Şefi olarak, King Charles Sokağı’ndaki binamızda, fare sayısının düşürülmesi için mücadele ekibine yardımcı olacak.” dedi.

Bir diğer mücadeleci kedi de Batı Yorkshire’da kadroya alındı. Felix adlı kedi İngiltere Batı Yorkshire’da küçük bir kasaba olan Huddersfield’ın tren istasyonunda görev yapıyor.

İngiltere’de birçok kamu binasında –özellikle bakanlık konutlarında- haşere mücadelesi için kedilerin kadroya dahil olduğu sık gözlemlenmekte.